“Tvoj pohľad sa vyjasní jedine vtedy, keď sa budeš vedieť pozrieť do svojho srdca.
Kto sa pozerá smerom von, sníva. Ten, kto sa pozerá dovnútra, prebudí sa.” (C.G.Jung)
+421 (911) 765 589
info@hypnoterapia.sk

Hypnopôrod

link line

 

hypnoporod_225x150Ak sa povie pôrod, väčšine ľudí sa pred očami objavia obrazy plné bolesti a strachu. Pre väčšinu žien je pôrod traumatizujúcou udalosťou, ale málokto si uvedomuje, že hlavnou príčinou bolesti a komplikácií je strach. Naše telo je prirodzene prispôsobené na počatie a donosenie dieťatka, rovnako ako na jeho „doručenie“ na svet.

V súčasnosti stále viac žien odmieta rodiť v bolestiach a strachu, ako ich mamky a staré mamy. Hľadajú cestu k svojmu telu, túžia prežívať pôrod, ako výnimočnú a slávnostnú udalosť plnú lásky k svojmu dieťatku. Uvedomujú si, ako veľmi je táto chvíľa dôležitá nielen pre nich, ale aj pre ich dieťatko a ako negatívne ovplyvňuje komplikovaný a bolestivý pôrod ich zdravie a zdravie ich dieťatka, často na celý život.

Cieľom celostného programu hypnopôrodu je, aby budúce mamičky poznali čo najlepšie svoje telo a vybudovali si  hlboké pochopenie toho, čo a prečo sa v ňom deje počas pôrodu.  Okrem toho im lektorka kurzu pomáha poznať i zdroje svojho strachu, často nevedomé, hlboko uložené v ich podvedomí. Potom, čo sa im podarí spracovať svoj strach a naučia sa techniky, ako ho zvládať ak sa znovu objaví, učia sa nastávajúce mamičky budovať si sebadôveru a dôveru v schopnosti svojho vlastného tela priviesť na svet dieťatko v pokoji a prirodzene.

„Na tom, ako rodíme, záleží. To, čo naše deti zažijú, utvára, kým sa stanú. To, čo žena zažije pri prerode z dievčaťa na matku, ju zmení. Mierny, prirodzený pôrod odomyká priamo v našom jadre niečo prapôvodné, čo uľahčuje materstvo a posilňuje rodiny…Keby si rodičia uvedomovali, že každé ich rozhodnutie, ktoré po počatí urobia, ovplyvňuje výsledok ich pôrodu, mohli by získať niečo, o čom ani nevedia, že stratili.“

KIM WILDNEROVÁ, MOTHER´S INTENTION (ZÁMER MATKY)

Mamičky, ktoré sa rozhodnú pre kurz hypnopôrodu, potvrdzujú svojimi skúsenosťami, že je možné rodiť inak. Pre niektorých je názov hypnopôrodu zavádzajúci. Sú to najmä tí, ktorí majú skreslenú predstavu o hypnóze a často si predstavujú, že rodička je v priebehu pôrodu „mimo seba“ a nie je schopná vnímať svoje okolie.

Princíp hypnopôrodu je neuveriteľne jednoduchý. V priebehu kurzu hypnopôrodu sa budúca mamička spolu so svojim sprievodcom naučia chápať obrovský a negatívny vplyv strachu na telo, ktoré sa dostáva do akéhosi kŕču, ktorý spomaľuje a často výrazne komplikuje priebeh pôrodu. Okrem pochopenia a všetkých potrebných teoretických poznatkov, to najdôležitejšie, čo sa obaja naučia, sú veľmi účinné vizualizačné a dychové techniky ako dosiahnuť hlboké uvoľnenie a relaxáciu.

Pre hypnopôrod sa zvyčajne mamičky rozhodujú preto, aby mali prirodzený, ľahší a často aj menej bolestivý pôrod  avšak jeho najväčší význam spočíva v účinkoch, aké má hypnopôrod na ich nenarodené dieťatko. Ak je pre mamičku pôrod pokojný a nenásilný a nemusí pri ňom užiť žiadne lieky, je rovnako pokojný a nenásilný aj pre ich dieťatko.  Dieťatko prichádza na svet prirodzene bez zbytočných stresov a farmaceutických preparátov, k mamičke, ktorá je rovnako pokojná a pripravená prijať ho s láskou a vrúcnou pozornosťou.

Na kurzoch hypnopôrodu sa ženy učia, ako sa uviesť do autohypnózy, resp. hlbokého stavu relaxácie a uvoľniť do svojho tela  svoje vlastné prírodné anestetikum, endorfíny, ktoré sú svojim účinkom mnohonásobne silnejšie ako morfium. To je veľmi dôležité, pretože akékoľvek lieky, ktoré rodiaca žena dostane, môžu byť nebezpečné ako pre ňu, tak aj pre bábätko. Žena ovládajúca techniku hypnopôrodu má úplnú kontrolu nad svojim telom a je aktívnou účastníčkou priebehu pôrodu. Dôveruje svojmu telu a jeho prirodzenej schopnosti porodiť bez zbytočných bolestí a ľahko. Čím viac jej plod postupuje, tým hlbšie sa žena uvoľňuje. Jej myseľ je naprogramovaná tak, aby jej poskytla presne to, čo v tých chvíľach potrebuje.

Technika hypnopôrodu vám dáva možnosť

  • kratšieho a pohodlnejšieho pôrodu,
  • zníženej potreby chemických liekov proti bolesti,
  • pevnejšieho a láskyplnejšieho puta medzi vami a vašim bábätkom,
  • zvýšenie predpokladu správneho prisatia vášho bábätka k prsníku (bábätká  sú pokojnejšie, uvoľnenejšie a vnímavejšie, štúdie dokazujú, že bábätká porodené technikou hypnopôrodu majú vyššie Apgar skóre)
  • zníženú pravdepodobnosť nastrihnutia hrádze a elimináciu pocitu vyčerpania pri pôrode i po ňom,
  • omnoho rýchlejšiu popôrodnú rekonvalescenciu,
  • znížené riziko popôrodnej depresie,
  • výrazne ovplyvniť polohu bábätka v brušku, aby bolo obrátené hlavičkou dolu.

 

Po absolvovaní kurzu sa partner alebo sprievodca pri pôrode, ktorým nemusí byť nevyhnutne partner,  cíti uvoľnene, pokojne a vie, ako komunikovať s rodičkou, pôrodnou asistentkou a doktorom.  Kurz hypnopôrodu poskytne zároveň nastávajúcim rodičom dostatočné množstvo informácií, aby mohli spoločne urobiť tie najlepšie rozhodnutia pre svoju rodinu aj v prípade výskytu akýchkoľvek zdravotných komplikácií. Techniky hypnopôrodu je možné veľmi dobre využiť i v takýchto prípadoch aj pri cisárskom reze.

Od účastníkov kurzu hypnopôrodu  (2014)

link line

 

” Vďaka kurzu hypnopôrodu som ako prvorodička získala mnoho informácií a hlavne úplne iný pohľad na pôrod, ako som doposiaľ počula. Zbavil ma strachu z nepoznaného. Získala som istotu a dôveru v samej seba,  že keď nastane tá chvíľa, budem schopná sa uvoľniť, že to nemusí tak veľmi bolieť ale môže to byť krásny, ľahký a emotívny pôrod.  Pre svoje dieťatko chcem urobiť čo najviac. Relaxáciou, uvoľnením a cez emócie spojiť sa s vlastným telom a s dieťatkom. Lektorka kurzu Andrejka je človek s veľkým srdiečkom, pristupovala k nám veľmi láskavo, chápavo, otvorene a dodala mne aj partnerovi  veľa pozitívnej energie. Som veľmi rada, že som tento kurz absolvovala a určite ho odporúčam. Verím, že pôrod zvládneme rýchlo, hladko a podľa našich predstáv” 

Martina 

Kurz splnil všetky moje očakávania, t.j. naučila som sa techniky vizualizácie a relaxácie, utvrdila som sa v správnosti dýchania a získala nahrávky, ktoré mi umožnia sa na deň D. pripraviť čo najlepšie a prežit ho v kľude a bez stresu. Kurz odporúčam všetkým, ktorí majú záujem o čo najprirodzenejší pôrod, prípapadne z neho majú strach a stres, alebo si  len  chcú overiť v praxi to čo sa dočítali v knihe Morgan-ovcov o hypnopôrode. Veľmi sa mi páčili priestory v ktorých kurz prebiehal ako aj ľudský prístup lektorky kurzu Andrejky. Ešte raz ďakujem !!! 

Lucia

© 2015 SENAZ
Jeruzalemská 18, TRNAVA

TEL: 0911 765 589
E-MAIL: info@hypnoterapia.sk
WEB: http://www.hypnoterapia.sk

HI